Badanie ultrasonograficzne dopplerowskie ma wskaźnik temperaturowy (TI) około pięciokrotnie wyższy niż regularne badanie ultrasonograficzne w trybie B. W kilku randomizowanych badaniach kontrolnych nie wykazano związku między narażeniem na dopplerowską substancję a masą urodzeniową, wynikami Apgar i śmiertelnością okołoporodową.

Gabinet urologiczny – kiedy ze skierowaniem

Jedno z randomizowanych badań kontrolowanych było jednak wynikiem wyższej śmiertelności okołoporodowej noworodków urodzonych po 24 tygodniach normalnie tworzonych, poddanych działaniu ultrasonografii Dopplerowskiej (RR 3,95, 95% CI 1,32-11,77), ale nie był to pierwotny wynik badania i spekulowano, że jest to raczej przypadek niż szkodliwy wpływ samego Dopplera.

FDA zniechęca do wykorzystywania jej do celów niemedycznych, takich jak pamiątkowe filmy i zdjęcia płodowe, mimo że jest to ta sama technologia stosowana w szpitalach.

American Institute of Ultrasound in Medicine zaleca stosowanie Dopplera widmowego tylko wtedy, gdy sonografia w trybie M nie powiedzie się, a nawet wtedy, ze względu na intensywność akustyczną przekazywaną płodowi.

Szkocki lekarz Ian Donald był jednym z pionierów wykorzystania ultradźwięków w medycynie. Jego artykuł „Badanie mas brzusznych za pomocą impulsowych ultradźwięków” ukazał się w „The Lancet” w 1958 roku. Donald był profesorem Regiusza położnictwa na Uniwersytecie w Glasgow. Urolog Bydgoszcz: https://kwel-med.pl/urolog/.

gabinet urologiczny bydgoszcz

Gabinet urologiczny – wizyty prywatne

W 1962 roku, po około dwóch latach pracy, Joseph Holmes, William Wright i Ralph Meyerdirk opracowali pierwszy kontaktowy skaner w trybie B. Ich praca była wspierana przez amerykańskie służby zdrowia publicznego i Uniwersytet w Kolorado. Wright i Meyerdirk opuścili uniwersytet, tworząc firmę Physionic Engineering Inc., która w 1963 r. wprowadziła na rynek pierwszy komercyjny ręczny przegubowy stykowy skaner wysięgnikowy z kontaktem w trybie B.. Był to początek najpopularniejszej konstrukcji w historii skanerów ultradźwiękowych.

W rozwoju technologii ultradźwiękowej diagnostyki ogólnej istotną rolę odegrało ultradźwiękowe badanie czynnościowe. Znaczna część postępu technologicznego w technologii ultradźwięków diagnostycznych wynika z dążenia do stworzenia lepszego sprzętu do badań ultrasonograficznych w położnictwie. Pionierskie prace Acuson Corporation nad spójnym kształtowaniem obrazu pomogły w kształtowaniu rozwoju ultradźwiękowego sprzętu diagnostycznego jako całości.